فرماندار شهرستان کاشمر
مسلم ساقی

 

    .
۱۳۹۹/۰۴/۱۸

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای

امضای تفاهم‌نامه با ۲۲ دانشگاه مختلف

افشین رحیمی مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان رضوی در اولین جلسه شورای مهارت شهرستان کاشمر که در محل تالار همایش‌های فرمانداری برگزار شد، عنوان کرد: متأسفانه مأموریت‌های سازمان فنی و حرفه‌ای برای بسیاری در سطح کشور ناشناخته است.
وی ادامه داد: سازمان فنی و حرفه‌ای دو مأموریت مهم دارد که آموزش به افراد جویای کار و همچنین افرادی که شغل دارند اما به دلیل تغییر تکنولوژی در معرض از دست دادن شغلشان هستند، از آن جمله است.
مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان رضوی بیان کرد: تلاش می‌شود آموزش‌ها در سازمان فنی و حرفه‌ای مبتنی بر کار عملی باشد، اکنون ۷۰ درصد از آموزش‌های فنی و حرفه‌ای عملی و فقط ۳۰ درصد نظری است.
وی مطرح کرد: چون برنامهریزان معتقدند هر خطایی که می‌خواهد انجام شود باید در کارگاه‌های فنی و حرفه‌ای باشد و در محل کار واقعی نباید خطایی صورت گیرد به همین دلیل آموزش‌های فنی و حرفه‌ای سنگین و گران تمام می‌شود.
رحیمی عنوان کرد: وقتی با صاحبان صنایع صحبت می‌شود اذعان دارند که نیروهای فنی و حرفه‌ای بسیار خوب هستند اما نیاز به آموزش اخلاق حرفه‌ای هم دارند به همین علت سازمان فنی و حرفهای به مهارت‌های غیر فنی نیز وارد شده است.
وی گفت: در شرایط امروزی صرفاً با داشتن مهارت‌های فنی نمی‌توان در بازار کار موفق بود و باید مهارت‌های کسب‌وکار، تجارت الکترونیک و اخلاق حرفه‌ای را هم فرا گرفت، قطعاً برای رسیدن به شعار امسال که به نام جهش تولید نام‌گذاری شده باید تولید محصولات با کیفیت را افزایش داد.
مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان رضوی بیان کرد: تولید محصولات با کیفیت تابع عوامل بسیاری هستند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها نیروی ماهر است، پیش‌نیاز داشتن جهش تولید در جامعه جهش مهارت است و محصولات باید از نظر کیفی ارتقاء یابند.
وی عنوان کرد: متأسفانه با محدودیت‌های بسیاری در منابع مواجه هستیم و این موجب شده آموزش‌های مهارتی گران باشند به ‌طوری‌ که سرانه آموزش ۱۸ ماهه برابر ۲۵ میلیون تومان است.
رحیمی گفت: باید آموزش‌ها هدفمند شوند و از ارائه آموزش‌هایی که منجر به اشتغال نمی‌شوند و یا اشباع شدهاند، جلوگیری شود. اگر هم فردی اصرار بر فراگیری آموزش‌ها را داشت می‌تواند با پرداخت شهریه به سمت بخش خصوصی برود.
وی در ادامه از تشکیل شورای مهارت در سطح شهرستان‌های استان خبر داد و افزود: یکی از مأموریت‌های شورای مهارت اجرایی کردن سند مهارتی است تا بدانیم در هر شهرستان به چه میزان نیروی کار نیاز داریم و برای آینده بازار کار چه تعداد نیرو باید تربیت شوند.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان رضوی بیان کرد: تلاش می‌شود در کارگاه‌های مهارت‌آموزی آموزش، بازاریابی، تولید، فروش تا خلق اشتغال را آموزش دهیم، البته آموزش‌های تخصصی در شهرهای مختلف بر اساس پتانسیلی که دارند، متفاوت هستند.
رحیمی در ادامه با اشاره به اینکه اولین مرکز آموزش و کارگاه‌های مهارت‌آموزی در شورای مهارت شهرستان کلات مصوب شده و به‌ عنوان اولین مرکز تخصصی دامپروری و کشاورزی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد، گفت: با توجه به اینکه ۷۰ درصد جامعه این شهرستان کشاورز و دامدار هستند، تمامی امکانات شهرستان در یک مرکز جمع‌آوری و خدمات را ارائه می‌دهند تا به زودی نتایج اقدامات صورت گرفته در اقتصاد خانواده روستایی دیده ‌شود.
مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان رضوی بیان کرد: در کل کشور طرح وقف، مهارت، آموزش و اشتغال فقط در خراسان رضوی اجرا شده که در همین راستا در شهرستان بردسکن دو قطعه زمین اهدا شد.
وی با تأکید بر اصلاح نظام آموزشی از امضای تفاهم‌نامه با ۲۲ دانشگاه مختلف خبر داد و گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته توانستیم اولین تفاهم‌نامه ایجاد مرکز نوآوری طلا و جواهر را در کشور به امضا برسانیم و دومین مرکز نوآوری نیز به‌ زودی در حوزه بازی‌سازی یارانه‌ای تشکیل می‌شود.
مدیرکل فنی و حرفه‌ای خراسان رضوی همچنین مطرح کرد: در سنگان خواف نیز به زودی کارگاه‌هایی تجهیز می‌شوند تا فرزندان همان منطقه پس از فراگیری آموزش‌های لازم در مجموعه مهارتی-صنعتی در معادن سنگان خواف به‌ کارگیری شوند.
وی اعلام کرد: کارگاه‌های مهارت‌آموزی شهرستان‌های کلات و خواف هم‌زمان با هفته دولت راه‌اندازی خواهند شد، در تربت‌حیدریه نیز مرکز پژوهش‌های زعفران راه‌اندازی می‌شود، همچنین در کاشمر آمادگی داریم پس از اعلام پتانسیل‌های منطقه این کارگاه‌ها هر چه سریع‌تر راه‌اندازی شوند.
 


منبع : زیرپرتال فرمانداری کاشمر
تعداد بازدیدها : ۴۳


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

بازدید امروز ۱۹۳
تعداد بازدیدکنندگان امروز ۷۰ نفر
تعداد بازدیدکنندگان دیروز ۹۱ نفر
کل بازدیدکنندگان ۷۲۴۶۱۵ نفر
تعداد کاربران مهمان ۵۶ نفر
آماربازدیدکنندگان